Že jídelníčky v dnešní době nebývají nejvíce dietní, to většina z nás tuší. Kromě zeleniny a ovoce se z nich často vytratila i řada tradičních bylinek, které dnes opět objevujeme. Nemusí však být pouze z našich krajin, stále populárnější jsou i ty exotické.

Jejich blahodárných účinků si můžeme užívat v podobě odvarů, ale stále více se uplatňují výtažky (extrakty) v podobě různých tablet a kapslí, které se užívají jako doplňky stravy.

Extrakty či čerstvé bylinky?

Možná jste již slyšeli o tom, že různé doplňky s výtažky jsou pouze „vyhozené peníze“ a nemají takový účinek jako skutečná rostlina, ze které výtažek pochází.

Toto tvrzení je samozřejmě nesmyslné. Extrakty bývají ve většině případů silnější, protože mají vyšší koncentraci účinných látek (např. antioxidanty, kofein…).

Cenově je těžké hodnotit, co vychází lépe, protože vždy bude záležet na konkrétní bylině, produktu a samozřejmě i kvalitě. Je tedy potřeba si zde důkladně prostudovat složení a zjistit, co vyjde levněji.

Zásadní výhodou doplňků stravy je jednoduché užívání (stačí zapít) a absence nepříjemné chuti, protože ne každá bylinka vám musí být po chuti. Je tedy obecně snadnější užívat výtažky, než vařit litry čaje, aby byl efekt srovnatelný.

Jaké bylinky jsou nejlepší pro hubnutí

Kila navíc je pochopitelně potřeba odstraňovat správnou stravou a pohybem, ale i bylinky mohou být velkou pomocí, které může cestu usnadnit.

  • Čajovník patří mezi nejpopulárnější přírodní bylinku pro hubnutí. Zejména pak zelený čaj bývá doporučován při hubnoucích kúrách. Ovšem samotné pití nemusí stačit k viditelným výsledkům.
  • Maté bylo ještě nedávno spíše studentskou záležitostí, ale vysoký obsah kofeinu (vyšší než u kávy) dokáže nabudit a pomoci zrychlit metabolismus. Zároveň podporuje trávení a snižuje pocit hladu.
  • Guarana má obdobné účinky, protože obsahuje také kofein. Ovšem stimulující účinky jsou mírnější, ale zase dlouhodobé. Skvělý společník na hubnutí.
  • Garcinia je himalájsou bylinou, která se stále více objevuje v přípravcích na hubnutí. Snižovat tělesnou hmotnost pomáhá pomocí hydroxicitronové kyseliny (A.H.C.), která omezuje tvorbu cholesterolu a zabraňuje ukládání tuků.
  • Kopřiva patří mezí bylinky, které si můžete natrhat na své zahradě. Močopudný účinek a zlepšení látkové výměny je vhodné i při snaze o redukci váhy.