Chia semínka

Nejspíše už jste je viděli u někoho známého, či o nich alespoň četli. Chia semínka, superpotravina, která dobývá Českou republiku. Tato malá semínka pochází z rostliny zvané šalvěj španělská a jsou mixem mnoha zdraví prospěšných látek.

Počet účinků těchto semínek se počítá v desítkách, ale my se zaměříme spíše na to, jak mohou pomoci při hubnutí. Je to totiž jedna z potravin, která se doporučuje zařadit do jídelníčku právě pro redukci váhy. Mají šanci se však měřit s běžnými prášky na hubnutí?

Základní informace

Informací o složení a účincích chia semínek je tolik, že by bylo možné rovnou napsat knihu, proto se zaměříme skutečně jen na ty nejdůležitější informace.

Superpotravinou se označují protože neobsahují jen jednu či dvě zdraví prospěšné látky, ale celý komplex, který téměř pokrývá všechny potřeby. I když to jen těžko bude náhrada pestré stravy, tak je možné s nimi výrazně obohatit jídelníček.

Najdeme zde samozřejmě vitamíny (A, B, C, D, E i K), minerály a stopové prvky (zejména vápník, ale také zinek, železo, hořčík, jód, draslík, fosfor), aminokyseliny, antioxidanty a především Omega-3 mastné kyseliny s vlákninou. Jak vidíte, téměř nic nechybí. Minimálně ve stopovém množství je obsaženo vše důležité pro tělo.

Účinky

  • Dodávají tělu důležité živiny
  • Snižují hladinu cukru v krvi
  • Pomáhají zasytit
  • Zlepšují paměť a mozkovou činnost
  • Obsažená vláknina podporuje správnou peristaltiku střev
  • Hydratují a zlepšují fyzický výkon
  • Regulují cholesterol v krvi
  • Pomáhají při hubnutí

Účinků je skutečně velká řada, většina se však dostaví až při dlouhodobém užívání.

Chia semínka a hubnutí

Nás pochopitelně nejvíce zajímá, jak nám mohou být semínka užitečná při hubnutí. A zda se mohou svým účinkem vyrovnat některým přírodním přípravkům na hubnutí.

Asi největší zajímavostí a věcí, kterou všichni poprvé s chia semínky vyzkouší, je schopnost vázat až 10 násobek vody. Semínka nabobtnávají do gelovité hmoty. To je žádoucí efekt a dokáží takto tělo efektivně hydratovat. Zároveň však dokáží zaplnit žaludek a tím způsobit, že nebudete mít takový hlad či sníte mnohem méně. Přesně to, co dělají často mnohem dražší, prášky na hubnutí.

Velký obsah rozpustné vlákniny (přibližně 30 % hmotnosti) má na hubnutí také pozitivní vliv, proto je stále více přidávána do prášků na hubnutí. Její pravidelná konzumace je prevencí obezity a podporuje správné trávení, které je pro štíhlou linii důležité.

Chia semínka se jistě hodí také všem, kteří mají často nekontrolovatelnou chuť na sladké. Obvykle za to může nevyrovnaná hladina cukru. Semínka nejen dodávají potřebnou energii, takže tělo nemusí „hubnout svaly“, ale i vyrovnávají hladinu cukru, takže mlsná vás po čase už vůbec trápit nebude.

Jak semínka užívat

Chia semínka je možné užívat na desítky způsobů. Doporučená denní dávka je někde mezi 1-2 lžičkami ke každému pokrmu. Případně jednu zarovnanou polévkovou lžíci 1-2x denně.

Výhodou semínek je i to, že nemají téměř žádnou chuť. Jednoduše je tak nasypete do pití, kde zgelovatí či přidáte téměř do všech jídel. Nejjednodušší je přisypání do salátu, ale je možné s nimi vařit (např. puding) i péct (např. zamíchat do těsta na pečivo). Možností je mnoho, takže není nutno propadat stereotypu.

Zkušenosti a hodnocení

Zdá se, že se jedná o sypký zázrak, ale většina lidí je neužívá jako prostředek na hubnutí. Zkušenosti, že by s nimi někdo výrazně zhubl byste hledali marně. Má to dobrý důvod, jedná se o potravinu.

Nicméně už jejich zařazení do jídelníčku je výrazným krokem, který ve výsledku může k vysněné postavě pomoci. Spoléhat se pouze na ně asi nejde, ale to neznamená, že snad nepomáhají.

Velkým plus je i to, že jsou dnes velmi dostupné a to především cenově. Jsou v lékárnách i běžných supermarketech. My jsme si vybrali na recenzi ty, které mají prvotřídní kvalitu, jsou bio, raw a přesto balení za 200 Kč vydrží na 2 měsíce.

Klikněte zde pro zanechání komentáře 0 komentáře