Stopový prvek chrom je pro fungování našeho těla důležitý. V přípravcích na hubnutí se objevoval poměrně často, ale pomáhá skutečně s redukcí hmotnosti?

Oproti době, kdy se na našem trhu objevovali první přípravky určené lidem, kteří se snaží zhubnout, uplynulo mnoho let a používá se tak mnohem více účinných látek. I věda dnes o fungování těchto látek ví mnohem více, takže je otázkou, zda není právě chrom již překonán.

Co dělá chrom v těle

I když se jedná o stopový prvek, který není potřeba přijímat ani v miligramech, tak se podílí především na správném metabolismu cukrů a tuků. Stabilizuje hladinu cukru v krvi a tím zmenšuje chuť na sladké. Navíc podporuje funci inzulínu a tím pomáhá buňkám cukr vstřebávat.

Není ovšem chrom vždy jen zdraví prospěšný. Zde velmi záleží na jeho formě. Existuje totiž tzv. trojmocný chrom, který má již zmíněné důležité vlastnosti pro lidský organismus, ale také tzv. šestimocný, který je nebezpečný a karcinogenní. Ten ovšem naštěstí v doplňcích stravy nikdy nenajdeme.

Nedostatek chromu se nejčastěji spojuje s únavou a bolestmi hlavy, což ovšem může být způsobeno celou řadou jiných problémů. Je proto těžké určit (bez vyšetření), zda trpíte jeho nedostatkem. Předávkování při běžném stravování nehrozí, ale stejně tak není u většiny lidí nutné ho do organismu dodávat v podobě doplňků stravy.

Pomáhá hubnout?

Odborníci bohužel v této otázce nejsou vždy jednotní. Teoreticky by měl být nápomocen při redukci váhy, právě svým účinkováním v organismu, ale zkušenosti lidí nejsou vždy podle těchto předpokladů. U některých lidí totiž paradoxně dochází k větší chuti na sladké v prvních týdnech užívání doplňků s chromem. Později však odeznívá.

Faktem je také to, že mnoho doplňků s chromem obsahuje i další účinné látky, takže nelze přesně určit, zda je zhubnutí zásluhou tohoto prvku.

Popularita chromu navíc pozvolna klesá, protože existuje na trhu velké množství přírodních extraktů, které prokazatelně pomáhají „nastartovat“ metabolismus a mají i řadu dalších účinků (např. antioxidační).