L-Carnitine

Nutrend Carnitin 1000

Přípravky vznikají a během pár let je na trhu nahradí jiné, které mají být lepší. Existuje však několik přípravků, které jsou „stálicemi“ a mají i prokazatelné účinky. Jedná se především o doplňku určené pro sportovce, které ale hojně využívají lidé, kteří potřebují zhubnout.

To je případ i L-Carnitinu, které se prodává v nejrůznějších formách a je oblíbeným pomocníkem pro všechny dietáře. Karnitin však není nějakou umělou látkou, ale naopak tělu vlastní sloučeninou.

Co je L-Carnitine

Karnitin je látkou, která se v našem těle přirozeně vytváří z esenciálních aminokyselin methioninu a lysinu za asistence vitamínů C, B3, B6 a ještě železa. Jako derivát kyseliny máselné má funkci přenašeče mastných kyselin, které vznikají štěpením tuků, do mitochondrií buňky.

Faktem je, že bez karnitinu bychom nespálili ani jediný gram tuku! Je to zcela nepostradatelná látka, pokud jde o metabolismus tuků.

Proč potřebuji „umělý“ L-Carnitin?

Možná vás napadá, že pokud se karnitin vytváří v těle, proč je nutné ho dodávat pomocí suplementů? Důvodů může být hned několik. Především je nutné mít vyváženou stravu, aby tělo dokázalo správně produkovat karnitin.

I při správném stravování však může tělo vytvořený karnitin spotřebovat poměrně rychle. Platí to především pro lidi, kteří se aktivně pohybují a nemají sedavý způsob života. Zde se hodí dodávat tuto, tělu vlastní, látku, aby bylo možné stále spalovat tuky.

Mnoho lidí má navíc zhoršenou schopnost tvorby karnitinu, ale nemusí to vůbec tušit.

Výhody dodávání karnitinu:

  • zvýšení využití tuků jako zdroje energie při aerobním cvičení
  • zlepšená tvorba energie v Krebsově cyklu
  • zlepšení metabolismu aminokyselin
  • lepší tvorba thyroidních hormonů
  • snížení hladiny amoniaku v krvi

Jaká forma L-Carnitinu je nejlepší

Hojně se diskutuje především o tom, jakou formu L-Carnitinu zvolit, aby byl účinek největší. Na výběr je hned několik forem:

  • Roztoky
  • Tablety
  • Kapsle

Důležitá je v tomto případě tzv. hydroskopičnost čistého L-karnitinu. Je prakticky nemožné ho dostat do formy tablet či kapslí. Pevná forma se proto musí technicky upravit tak, že se nejedná o L-karnitin báze ale o L-karnitin ve formě soli.

Forma soli může být karnitin fumarát či karnitin tartrát. Jedná se o stabilní sloučeniny, které ovšem „čistého L-Carnitinu“ obsahují pouze 50-70 %. Je tedy nutné s tím počítat při dávkování.

Klikněte zde pro zanechání komentáře 0 komentáře