Malinový keton Extra

Vzrůstá popularita přípravků, které obsahují tzv. malinové ketony. Nejde o nic jiného, než o látky, které najdeme v červených malinách a podle mnohých informací mají pomáhat snižovat hmotnost, dokonce velmi rychle. Jsou však skutečně tak účinné?

Co jsou to ketony

Ketony jsou zcela přírodní chemické sloučeniny, které jsou obsažené v malinách a jsou zodpovědné za, nám tak příjemnou, vůni. Mimo malin se vyskytují i v ostružinách či brusinkách. Jako izolované se používají v kosmetice či potravinách.

Malinové ketony jsou zároveň velmi cennou komoditou. Kilogram přírodních ketonů může stát až $20 000. Je tedy zcela běžné ketony vyrábět syntetické, podstatně levněji.

Účinky malinového ketonu

Malinový keton si vydobyl přední příčky v prodávanosti především, protože podle dostupných informací by měl výrazně zrychlovat metabolismus a přímo blokovat ukládání tukových zásob. Tato tvrzení se opírají o některé klinické studie, které byly prováděné na hlodavcích.

Ketony by měly pomáhat:

  • Spalovat cukry a tuky
  • Zpomalovat uvolňování cukru do krevního oběhu => nevzniká tuk

Chybí vědecké důkazy

Ačkoliv jsme psali, že tato tvrzení vychází z klinických studií, nejedná se o studie prováděné na lidech. Podle toho se usuzuje, že neexistuje žádný spolehlivý, vědecky podpořený, důkaz o tom, že malinové ketony jsou efektivní pro hubnutí u lidí.

Jedna studie, na kterou se výrobci odkazují je z roku 2005, publikovaná v časopise Life Sciences, kdy se zkoumal vliv malinových ketonů na vznik obezity a aktivaci metabolismu lipidů u hlodavců. Podle výsledků podávání malinových ketonů zabránilo vzniku obezity a současně také nedocházelo ke statóze (tzv. ztukovatění) jater, ani se nemnožil viscerální tuk.

V roce 2012 byla v časopise Journal of Medical Food publikována další studie, která se primárně zaměřovala na to, zda malinové ketony ochrání laboratorní potkany před nealkoholickou steatohepatitidou, tedy zánětlivým onemocněním jater způsobeným nárůstem tukové hmoty v játrech. I přes vysoký obsah tuků v potravě se podle autorů podařilo ochránit játra, zároveň se ukázalo, že ketony podporovaly odbourávání tukové hmoty.

Problémem, který se ohledně těchto studií hojně diskutuje, je fakt, že vědci podávali hlodavcům velmi vysoké dávky ketonů. U lidí by se tak přepočteno jednalo o 200x vyšší dávku, než je běžná u doplňků stravy. Je tedy možné pochybovat o jejich účinnosti, protože nebyla doposud stanovena efektivní dávka u lidí.

Složení Malinového ketonu

Většina přípravků, stejně jako Malinový keton Extra, obsahuje kromě malinových ketonů i další účinné látky. Ty by měly přinejmenším zvyšovat účinnost, případně vynahrazovat neúčinnost samotných ketonů.

80 mg malinový keton, 80 mg jablečný ocet extrakt, 20 mg jablečný pektin, 20 mg zelený čaj extrakt, 20 mg fucus vesiculosus (mořská řasa), 20 mg mango, 20 mg kofein, 20 mg vitamín C, 10 mg acai, 5 mg křídlatka japonská (obsahuje resvetratol), tvrdá želatinová tobolka, kukuřičný škrob, horečnaté soli mastných kyselin

Jak můžete vidět, najdeme ve složený i prověřený extrakt ze zeleného čaje či kofein. Doporučené dávkování jsou 3 kapsle denně.

Zkušenosti a hodnocení

Malinový keton nelze označit za přípravek, který by snad vyřešil naše problémy s nadváhou. Reakce po jeho užívání jsou jako obvykle poměrně rozporuplné a nejde se mnoho lidí, kteří jeho koupi považují za „vyhozené peníze“.

Naopak je nutné vyzdvihnout, že složením se jedná o přírodní produkt, který rozhodně nemůže způsobovat nějaké závažné problémy. U většiny látek je prokázán zdraví prospěšný vliv a u většiny i spojený s redukcí hmotnosti. I nízká cena tak předurčuje tento doplněk stravy jako jednu z možných voleb pro podpůrný přípravek, který bude kombinovaný se změnami jídelníčku a fyzické aktivity.

Mějte však na paměti, že i přes nízkou cenu je nutné zvážit vyšší dávkování, které dlouhodobé užívání malinového ketonu může značně prodražit a posunout na úroveň dražších přípravků.

Klikněte zde pro zanechání komentáře 0 komentáře