Anorektika

Anorektikum je přípravek, který tlumí nadměrnou chuť k jídlu. Potlačování pocitu hladu je usnadněním pro dodržování dietních omezení, což vede k poklesu tělesné hmotnosti.

Tento druh léků se stal v posledních letech velmi vyhledávaným, o kterém je však nutné vědět více. Na rozdíl od volně prodejných doplňků a léčivých přípravků se jedná o skutečné léky, které mají i své vedlejší účinky. Bohužel jejich neodborné užívání může vést i ke smrti.

Pro obézní na předpis

Úplně nejdůležitější informací by mělo být to, že anorektika jsou na předpis. Jedná se o silné léky, které může předepsat pouze lékař lidem trpícím obezitou (BMI vyšší než 30), u kterých běžné způsoby již nezabírají.

Stejně tak i užívání je podmíněnou důkladným vyšetřením a sledováním pod dohledem lékaře. Léčba je povolena na maximalně jeden rok. I přesto ovšem není zaručeno, že se váha nevrátí zpět, k replapsu dochází často.

Dva typy anorektik

Léky z této skupiny lze rozdělit na 2 podskupiny, a to „katecholaminergní anorektika“ a „serotoninergní anorektika“.

Do první skupiny patří léky s účinnou látkou fentermin, který je strukturně i farmakologicky podobný amfetaminu. Toto syntetické stimulancium je možné nalézt především v notoricky známém léku Adipex Retard.

Druhou skupinu zastupuje účinná látka sibutramin, který zvyšuje pocit sytosti a zlepšuje i metabolické parametry. Je prodáván pod značkami jako Meridia či Lindaxa. Od roku 2010 mají však léky, které tuto látku obsahují pozastavenou registraci v celé EU, kvůli výsledkům studie SCOUT.

Nebezpečné padělky na Internetu

Protože se jedná o léky na předpis, tak není snadné je získat, pokud skutečně netrpíte obezitou. Mnoho lidí však chce tyto léky užívat místo cvičení, změn jídelníčku, diet apod., takže se vytváří i „černý trh“ s nimi.

Diskuze, inzertní servery a sociální sítě, to vše jsou místa, kde lidé nabízí/poptávají anorektika. Může se jednat o nevyužité léčivo, které lidem zbývá nebo také dovezené ze zahraničí.

Odborníci se však shodují, že se jedná o hazard se zdravím. Už samotný fakt, že lék je nutné brát pouze na předpis lékaře, dělá z takové „samoléčby“ přímo risk se zdravím, který často končí i smrtí. Ještě nebezpečnější jsou potom léky, které nepocházejí z českých lékáren. Kvalitu ani složení si uživatelé nezkontrolují a místo účinných látek se může jednat o průmyslovou chemii, která navíc vyjde na velké peníze.

UPOZORNĚNÍ: Nenakupujte léky na předpis na Internetu!