Orlistat

Orlistat je tzv. antiobezitikum, tedy lék na obezitu. Jedná se o látku, která byla již vyzkoušena mnoha miliony pacientů po celém světě. Přípravky s touto látkou jsou jedny z mála účinných léků na obezitu, které lze na trhu nalézt. I přesto se však v žádném případě nejedná o „zázračný lék“ na hubnutí.

Princip účinku

Účinná látka orlistat je inhibitorem střevní lipázy. Zabraňuje tak plnému účinku enzymů, které tráví tuky. Část tuku v potravě se proto vůbec nestráví (až 30 %) a vyjde z těla v nezměněné formě. Tím je dosaženo redukce hmotnosti, protože se sníží energetický obsah jídel.

Kromě tohoto působení se často označuje jako „výukový lék“, protože v případě, že není zároveň dodržována dieta zahrnující jídla s nízkým obsahem tuků, mohou mít pacienti bolesti břicha i průjem.Obvykle se proto během krátké doby naučí dodržovat dietnější jídelníček, který tyto obtíže nevyvolává.

Další pozitivní účinky

Kromě léčby obezity pomáhá orlistat redukovat i hladinu celkového i LDL cholesterolu.

Volně dostupné alternativy

Řada léků, které obsahují významné množství orlistatu je vázáno na lékařský předpis. Je to především z důvodu toho, že se jedná o skutečný lék, který by měl být podáván pouze pacientům, kteří prokazatelně trpí obezitou a všechny ostatní metody redukce tělesné hmotnosti již selhaly.

V dnešní době však již existuje celá řada volně prodejných doplňků stravy, které nemají nežádoucí projímavé účinky, ale přesto mají podobný mechanismus účinku. Jedním takovým je např. Harmoline Fat Blocker, který zabraňuje vstřebávání tuků a snižuje kalorický příjem až o 20 %, ale je založen na přírodní bázi.