Xenical

Firma Roche vyvinula jeden z nejznámějších léků na obezitu Xenical. Účinnou látkou je dobře známý orlistat, který brání vstřebávání části tuku z potravy. Ačkoliv se jedná o účinný lék, je potřeba vědět, že rozhodně není pro každého.
[alert-warning]

Xenical není možné koupit bez receptu!

[/alert-warning]

Základní informace

Princip fungování Xenicalu je založen na tom, že orlistat je látkou, která je inhibitorem pankreatické lipázy. To je odborný popis, který vám toho příliš neřekne. Podstatné je především to, že se nevstřebává a 99 % odchází přímo do střeva, kde působí lokálně.

Orlistat zajišťuje to, že se přibližně 1/3 tuku z potravy nestráví. Nestrávený tuk normálně odchází stolicí. Snížením množství vstřebaného tuku se zamezí ukládání tukových zásob a vstřebávání cholesterolu.

Tento mechanismus účinku je poměrně dobře prozkoumán a skutečně funguje. Jako skutečný lék však přichází s řadou vedlejších účinků, které mohou být značně nepříjemné. Proto není běžně předepisován.

Vedlejší účinky!

Důležitou informací k léku Xenical jsou vedlejší účinky. Protože se nejedná (!) o doplňek stravy, jsou jeho účinky značně silnější a doprovází je i různé obtíže. Už z principu fungování je jasné, že se jedná především o nestrávený tuk.

Užívání Xenicalu tak často způsobuje plynatost, olejovitou stolici a častější nucení na stolici. Obvykle se jedná o přechodné problémy, které se objevují v prvním týdnu užívání, protože si tělo nestačilo zvyknout.

Většina lidí toto vyřeší tím, že se vzdají tučného jídla, které tyto problémy nejčastěji způsobuje. To ovšem lze i bez prášků…

Dávkování a užívání

Dávkování jako u všech léků na předpis záleží především na lékaři, který každý případ posuzuje individuálně. Obvyklá dávka je 1 tobolka 3x denně, vždy s hlavním jídlem. Pokud jídlo tuk neobsahuje, je možné dávku vynechat.

Složení

Účinná léčivá látka
Léčivou látkou je orlistat 120 mg.

Pomocné látky
Tobolka dále obsahuje – mikrokrystalickou celulózu, sodnou sůl karboxymetylškrobu, povidon, natrium-lauryl-sulfát sodný a mastek.  Obal tobolky se skládá ze želatiny, indigokarmínu (E132) a oxidu titaničitého (E171) a jedlého tiskařského inkoustu.

Kdy Xenical nelze užívat

Oproti přírodním doplňkům stravy je značně omezeno užívání. Proto Xenical nemohou užívat lidé, kteří:

  • trpí kardiovaskulárním onemocněním,
  • trpí cholestrázou,
  • trpí malabsorbčním syndromem (problém vstřebávání živin),
  • jsou alergičtí na některou z látek obsažených v přípravku,
  • jsou těhotní či plánují těhotenství,
  • kojí,
  • mladší 18 let.

Xenical a jeho cena

Cena Xenicalu je obvykle přibližně 900 Kč pro balení obsahující 84 kapslí. Lze koupit alternativu Alli, která má však poloviční množství účinné látky a tedy i menší účinek.

Padělky na Internetu

U skutečných léků na obezitu je nutné si dávat pozor před padělky. Nejedná se o přípravky, které by si mohl a snad i měl kupovat kdokoliv. Předepisují se pouze v případech, kdy všechny ostatní metody (doplňky stravy, změna životního stylu, pohyb, výživový poradce apod.) selhaly!

Protože však existuje poptávka od lidí, kterým doktor nepředepsal Xenical, objevují se nejrůznější inzeráty s nabídkou tzv. generického Xenicalu či nevyužitým originálním Xenicalem. Problémem je pochopitelně původ takových léků. Nelze zaručit jejich kvalitu a obsah.

Lidé zbytečně riskují, že budou podvedeni (např. vitamin C místo orlistatu) či to, že se jim dokonce něco stane, protože prášky pocházejí z nekontrolovaného zdroje. Rozhodně se nevyplatí takto hazardovat se svým zdravím!

Klikněte zde pro zanechání komentáře 0 komentáře